Kariyer 04 KASIM 2011 / 08:46

AMD 1,400 çalışanıyla yollarını ayırıyor

AMD 1,400 çalışanıyla yollarını ayırıyor

Yeni CEO Rory Read’in gelişiyle mikroişlemci üreticisi, iş gücünün yüzde 12’sinden vazgeçiyor. Böylece şirketin 200 milyon dolar tasarruf etmesi hedefleniyor.Ağustos ayında Lenovo’da görev alan Rory Read’in AMD’nin başına getirilmesiyle dönüşüm sinyalleri verilmeye başlandı.

Dünyanın en büyük ikinci mikroişlemci üreticisi Advanced Micro Devices (AMD) mobil cihazların gelişimi karşısında bilgisayar piyasasındaki durgunluktan oldukça etkilendi. Öyle ki 12 bin çalışanı bulunan şirket, iş gücünde yaklaşık yüzde 12’lik kesintiye giderek 1,400 çalışanıyla yollarını ayırıyor.

Kişisel bilgisayar satışlarındaki artış devam etse de büyüme hızı keskin şekilde azaldı. IDC ve Gartner’ın 2011 üçüncü çeyrek rakamları da aynı doğrultuda veriler sundu.

AMD mobil pazarda beklentileri karşılayamıyor

Kişisel bilgisayar alanında Intel ile önemli bir rekabete girerek piyasanın yüzde 20’sini elinde bulunduran AMD, benzer bir rekabeti mobil pazara taşıyamadı. Hem de mobil pazarda Intel’in dışında Nvidia, Qualcomm gibi rakipler de bulunuyor. AMD ve Intel, hacmen kendilerinden çokça küçük rakipleri karşısında mobil pazarda anlamlı bir pay elde edemedi.

AMD’nin yeni CEO’su Read’in başlıca stratejileri arasında yeni bilgi işlem alanlarına girmek yatıyor. Ayrıca geri kalınan mobil cihaz piyasasında da kendine yer edinmeye çalışan AMD’nin yapacağı hamleler merakla bekleniyor.

İşten çıkarmalarla birlikte 2012 yılında 200 milyon dolar tasarruf sağlanması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun