Kariyer 19 ARALIK 2011 / 15:36

AMD’nin Yeni Başkan Yardımcısı ve Global İş Birimleri Genel Müdürü Dr. Lisa Su Oldu

AMD yaptığı açıklamada 42 yaşındaki Dr. Lisa Su’nun Global İş Birimleri Genel Müdürü olarak şirkete katıldığını duyurdu.

Lisa Su, CEO Rory Read’in altında görev yapacak. Bundan önce Freescale Semiconductor’da Ağ ve Çoklu Ortam Genel Müdürü olarak görev yapan Dr. Su, AMD’nin İstemci, Ticari, Grafik, Profesyonel Grafik ve Oyun Konsolu odaklı iş birimlerinin yönetimini üstlenecek. 

“Dr. Su’nun yönetime katılması bizim için bir şanstır” diyen Read, şöyle devam etti: “Yarıiletken sektörünün en saygın ve teknik açıdan bilgili yöneticilerinden biri olarak, en yeni mikroişlemci teknolojilerinin ilerletilmesinde, müşterilerle ilişkiler kurulmasında ve pazar payını büyütürken kurumları yeniden yapılandırmada geniş deneyim sahibidir.”

Dr. Su, AMD’nin ürün çözümlerinde strateji, ürün tanımlama ve işletme planı gibi konuların gözetimini üstlenerek AMD’nin her zaman sektör lideri çözümler geliştirebilmesinden sorumlu olacak. Ayrıca AMD’nin farklı ürünlerinin özelliklerinden tam yararlanacak bir yazılım ekosistemi geliştirilmesi için yazılım üreticileriyle ortaklıklar kurulmasını da yönetecek.

Dr. Su, Freescale’e 2007 yılında teknolojiden sorumlu yönetici olarak katıldı ve şirketin teknoloji yol haritası ile AR-GE faaliyetlerinin yönetimini üstlendi. 2008 yılında Ağ ve Çoklu Ortam Genel Müdürü oldu ve tümleşik iletişim ve uygulama işlemcileri dalında global strateji, pazarlama, ürün yönetimi ve mühendislik sorumluluklarını üstlendi. Freescale’deki görevinden önce IBM’de on üç yıl görev yapan Dr. Su, Yarıiletken Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin başkan yardımcılığı da dahil olmak üzere çeşitli yöneticilik pozisyonlarında bulundu. IBM’in öncesinde ise Texas Instruments’ın Yarıiletken Süreç ve Cihaz Merkezi (SPDC) teknik personeli arasında yer alıyordu.

Elektrik mühendisliği üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Massachusetts Institute of Technology’den alan Dr. Su, 2009 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) Bursiyeri seçildi. Kırktan fazla yayına yazar olarak katkıda bulunan Dr. Su, 2002 yılında MIT Technology Review tarafından En İyi 100 Genç Yenilikçi arasında gösterildi. AMD’deki görevine 3 Ocak 2012’de başlayacak olan Dr. Su, Texas’ın Austin kentinde çalışacak.
ETİKETLER : AMD amd lisa su intel lisa su
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun