Kariyer 20 MART 2013 / 09:14

Adobe CTO’su Flash'ı bitiren Apple’a geçti

Cihazlarından Flash oynatıcıyı kaldıran Apple, Adobe CTO’su Kevin Lynch’i teknolojiden sorumlu başkan yardımcılığına getirdi.Adobe’nin Macintosh ve iPhone için uygulamalar geliştirmesinde önemli rol oynayan teknoloji operasyonlarının başındaki isim Kevin Lynch, Apple’a transfer oldu. 2005 yılından bu yana Adobe’de çalışan Lynch, Apple’da başkan yardımcılığı görevine getirildi.

Kıdemli Başkan Yardımcısı Bob Mansfield’a bağlı olarak çalışacak Lynch, Apple ile Adobe’nin yaşadığı Flash krizinde görevi başındaydı. Apple’ın kurucularından Steve Jobs’ın adeta savaş açtığı Flash, iPhone ve iPad’lerden kaldırılmıştı.

Apple ile girişilen mücadele sonunda Adobe mobil cihazlardan Flash desteğini çektiğini açıkladı. HTML5 formatı tüm geliştiricilerin tercihine dönüştü.

Adobe’nin çözümlerini buluta taşımasında da öncü rol oynayan Lynch, web sitelerinin iPad ya da diğer tabletlere özel geliştirilmesi gibi konularda da çalışmalarda bulundu. Adobe’nin son yaptığı açıklamaya göre, Creative Cloud çözümünün kısa sürede 500 binden fazla üyesi ortaya çıktı.

Önümüzdeki dönemde Apple’ın da bulut üzerinden hizmetlerini yaygınlaştırılması için Lynch’in çalışmalar yürütmesi bekleniyor. Macintosh’lar için yazılım geliştiricisi olan Lynch, 22 Mart’ta Adobe’den ayrılacak.