Kariyer 04 EKİM 2010 / 08:30

3. çeyrekte iş ilanları azaldı, başvuran sayısı arttı

Secretcv.com araştırması 3.çeyrekte iş ilanlarının önceki çeyreğe göre azaldığını ancak başvuran sayısının artığını ortaya koyuyor.

Secretcv.com araştırması 3.çeyrekte iş ilanlarının önceki çeyreğe göre azaldığını ancak başvuran sayısının artığını ortaya koyuyor.


Secretcv.com, 2010 yılının 3. çeyreği olan Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının “İş profilini” çıkarttı. Site, 3. çeyrekte Türkiye’de eleman arayan şirketler ve iş arayan adaylar tarafından en çok rağbet gören sektörleri belirledi.

3. çeyrekte iş ilanlarında bir azalma yaşanırken, ilanlara başvuran adayların sayısı arttı

Sonuçalara göre 1. çeyrekten 2. çeyreğe geçişte yüzde 25’lik artış gösteren iş ilanları, 3. çeyrek’te yükselişini biraz yavaşlatarak yüzde 15 seviyelerinde kaldı. Adayların ilanlara başvuru sayılarında ise 2 çeyrekte 1. çeyreğe oranla yüzde 8’lik bir artış yaşanırken, 3. çeyrek’te bu artış oranı yüzde 14’e yükseldi. Erken biten yaz dönemimin başvuru sayılarının 2. çeyreğe göre hızlı yükselişinde etkili olduğu gözlemleniyor.

İnşaat sektörü yine yükselişte

Yapılan “İş Profili” araştırmasına göre, geçen yılın 2. çeyreğinde olduğu gibi 3. çeyrekte de İnşaat sektöründe yükseliş gözlemleniyor. En fazla ilan yayınlayan sektörler sırasıyla; yüzde 14 ile Mağazacılık/Perakendecilik, yüzde 11 ile Bankacılık/Finans, yüzde 8,5 ile İnşaat, yüzde 7 ile Otomotiv, yüzde 6,5 ile Gıda olarak belirlendi.

Şirketler en fazla Satış, Mühendislik ve Muhasebe pozisyonları için eleman arıyor

Eleman ihtiyacı içerisinde olan şirketlerin en fazla aradıkları pozisyonların başında yüzde 16 ile Satış, yüzde 13 ile Mühendis, yüzde 10 ile Muhasebe, yüzde 8,5 ile pazarlama ve yüzde 7 ile İnsan Kaynakları geliyor. Bununla birlike en fazla eleman ihtiyacı duyan bölgelerin başında yüzde 56 ile Marmara Bölgesi geliyor. 2. sırada yüzde 15 ile Ege bölgesi 3. çeyrekte artış gösteriyor.