Kariyer 13 EKİM 2009 / 10:19

15 milyon yıl önce dünya

Bilim adamlarının raporuna göre bugünün karbondioksit seviyesi 15 milyon yıl önceki seviye ile aynı.

Bilim adamlarının raporuna göre bugünün karbondioksit seviyesi 15 milyon yıl önceki seviye ile aynı.


UCLA Yeryüzü ve Uzay Araştırma Bölümü Yardımcı Profesörü Aradhna Tripati "15 milyon yıl önceki karbondioksit seviyesi bugünkü seviye kadar yüksek. Global ısı bugünkünden 5-10 Fahrenheit daha yüksek olup, deniz seviyesi bugünkünden 2 buçuk metre daha yüksek ve Antarktika ve Grönland'da çok az buz var" şeklinde konuştu ve ekledi: "Karbondioksit güçlü bir sera gazı ve şimdi son 20 milyon yıl için yaptığımız jeolojik incelemeler karbondioksitin iklim değişikliğinde önemli bir rolü olduğunu gösteriyor."

Ayrıca Tripati "50 milyon yıl önce yeryüzünde buz tabakası yoktu ve tropik bölgelere yakın yerlerde inanılmaz büyüklükte çöller vardı. Gezegen bugünkünden çok farklıydı" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun