Kariyer 26 KASIM 2012 / 11:52

'Yeni Fikirler Yeni İşler' yarışmasında galipler belli oldu

Elginkan Vakfı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türk Telekom, Denizbank, Intel, Aselsan ve OSTİM gibi kuruluşların desteğiyle her yıl düzenlenen "Yeni Fikirler Yeni İşler" yarışmasında Yarışmanın Savunma Sanayii Kategorisi'nde yarışan TIM ekibi 3 ödül birden kazandı.

Geçtiğimiz 7 yılda YFYİ Yarışması finalist grupları arasından seçilen 20 proje ekibi ODTÜ Teknokent’te şirket kurmuş ve bu genç girişimcilerin başarılı olmaları için gerekli maddi ve manevi destek kendilerine sunulmuştu. Her yıl giderek artan bir ilgi ile takip edilen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’na Elginkan Vakfı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türk Telekom, Denizbank, Intel, Aselsan ve OSTİM gibi dev kuruluşlar destek veriyor.

Yarışmanın Savunma Sanayii Kategorisinde yarışan TIM ekibi Savunma Sanayii Müsteşarlığı Büyük Ödülü’nü (75 bin lira), DenizBank Özel Ödülü’nü (25 bin lira) ve Aselsan Özel Ödülü’nü (25 bin lira) alarak yarışmaya damgasını vurdu. Ekibe ait Arı Gözü Projesi ile geliştirilen üç boyutlu yüksek çözünürlüklü mesafe algılayıcı sistemler geliştirilmesi ve bunların kara ve hava araçlarında kullanılması sağlanacak. Böylece, mühimmatlar için hedef ayırt etmek-belirlemek, kara araçlarına atılan mermi veya roketlerin geliş açısı ve yönünü tespit edebilmek mümkün olacak, helikopterlerde MANPAD (uçaksavar füzesi) tespiti de yapılabilecektir. Arı Gözü sistemleri sadece savunma sanayi ile sınırlı kalmayarak ev aletlerinde kumandasız ara yüz geliştirmede ve bunların yanı sıra otomotiv sanayiinde kaza önleme, park yardımı, oto pilot uygulamaları ve yolcu ayrımı (ebeveyn–çocuk) gibi alanlarda da kullanılabilecek.Sağlıkta teknoloji ödüllendirildi

Isırgan ekibi Dentofast projesi ile yarışmanın ana sponsoru Elginkan Vakfı Büyük Ödülü’ne layık görülerek yarışmanın en büyük ödülü olan 100 bin lira ile ödüllendirildi. Proje ile dişlerini düzeltmek için tel kullanan hastaların günde sadece 20 dakika evlerinde uygulayabilecekleri bir ürün geliştirildi. Bu takviye cihaz özel biyo-silikon bir ağızlık vasıtasıyla tüm dişlere eşit miktarda titreşim uygulamak suretiyle diş kök ve etlerinde hızlı kan dolaşımı ve dişlerin hareketini ve yerleşmesini sağlıyor. Dentofast bu çeşit rahatsızlıklarda yüzde 50’ye kadar kısalan bir tedavi süresi öngörüyor.

Konuşma engellilerin engellerine son verilebilecek

Türk Telekom Büyük Ödülü’nün verildiği Bilişim ve Telekomünikasyon Kategorisi’nin birincisi de Javatar ekibi oldu. Ekip konuşma engelliler için geliştirdiği proje ile 75 bin lira ödül aldı. Javatar ekibinin geliştirmiş olduğu proje ile konuşma engelliler alternatif bir iletişim cihazı yapılacaktır. Proje ile yazının sese dönüştürülmesi, mevcut sistemlerden çok daha gelişmiş şekilde başarılabilmektedir. Bu sistem ile konuşma engelli insanların iletişim kurması çok daha kolaylaşacaktır. Aynı zamanda mevcut diğer sistemlerden çok daha gelişmiş bir yapıya sahip olan bu sistem ile e-kitap okuma, ATM ve kiosk uygulamaları gibi farklı alanlarda da faydalanılacaktır.

Birbirinden yenilikçi projeler ödülleri paylaştı

Yarışmada ödüle layık bulunan diğer projeler ise; Savunma Sanayii Müsteşarlığı İkincilik Ödülü (10 bin lira) alan Algı ekibinin geliştirdiği yazılım tabanlı su altı akustik askeri haberleşme sistemi, Türk Telekom İkincilik Ödülü (10 bin lira) ve Intel Özel Ödülü (25 bin lira) alan PragmaCraft ekibinin geliştirdiği kullanıcıların internet üzerinde yaptıkları aramaları anlayarak bunlara cevap verebilen ve uygun sonuçları gösterebilen akıllı arama asistanı, OSTİM Özel Ödülü (25 bin lira) alan OE ekibinin geliştirdiği implant tedavilerinde robotik sistemlerin kullanılmasına imkan veren sağlık ürünü oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun