BTK 19 NİSAN 2013 / 09:38

BTK telekom şirketlerine 17 milyon liralık ceza kesti

Abonelerin kişisel bilgilerinin "kötü amaçla kullanımının önüne geçemeyen" operatörlere idari para cezası kesti.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, operatörlere ceza kesmeye devam ediyor. Bu kez cezanın konusuysa abonelerin kişisel verilerinin kötü amaçlı kullanıma karşı yeterince korunmaması oldu.

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, telekom operatörlerinin konuşma içerik kayıtlarının saklanamayacağını açıklayarak gerekli denetlemelerin yapıldığını açıkladı. Yapılan denetlemelerde TTNet hakkında 5 milyon liraya yakın para cezası kesildiğini açıklayan Acarer, bayilerde ve dış arama yapan çağrı merkezlerinde abone bilgilerinin yeterince korunmaması gerekçesiyle cezanın kesildiğini aktardı.

Turkcell de cezalardan nasibini alan şirketlerden biri oldu. 11 milyon lirayı aşan cezanın sebebiyse 2008 yılında bir çalışanın fatura detaylarını üçüncü kişilere vermesi oldu. Vodafone’a da 2009 yılında My Vodafone hizmetine abone olanların fatura detaylarının görüntülenebilmesine sebep olan güvenlik açığı nedeniyle 1 milyonun üzerinde ceza kesildi.

Milletvekillerinin sorularına cevap veren Acarer, istenmeyen e-posta (spam) gönderiminin gerçekleştirilen pilot proje sonrasında yüzde 99 oranında azaldığını sözlerine ekledi. BTK Başkanı, Türkiye’nin artık istenmeyen e-posta gönderiminde dünya sıralamasında alt sıralara gerilediğine dikkat çekti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun