Kamu 14 EKİM 2010 / 14:23

Yürümek akıl sağlını koruyor

13 yıl süren çalışma, daha fazla yürüyenlerin Alzheimer gibi hastalıklardan korunduğunu gösterdi.

13 yıl süren çalışma, daha fazla yürüyenlerin Alzheimer gibi hastalıklardan korunduğunu gösterdi.


300 gönüllünün 13 yıllık dönem içinde gözlemlenmesi sonucu ortaya çıkan bulgulara göre, daha fazla yürüyen insanlar hafıza problemleriyle karşılaşmıyor.

Nörologlar bunama bulunmayan kişilerin yürüyüş ve beyin fonksiyonları 1995'den 2008 yılına kadar kaydedildi. Daha fazla yürüyen kişilerin, yürümeyenlere göre hastalık görülme oranı yarı yarıya düşüyor.

Nörologlara göre haftada yaklaşık 15 kilometre yürümek akıl sağlığına iyi geliyor. Yürünen her fazla kilometre de akıl sağlığı olarak geri dönüyor.

Düzenli egzersiz beyin küçülmesinin önüne geçiyor

Ayrıca haftada 15 kilometre yürüyenlerin daha az yürüyenlere göre daha büyük beyinlere sahip oldukları ortaya çıktı.

Pittsburgh Üniversitesi'nden Dr Kirk Erickson, "Yaptığımız çalışma, Alzheimer ve bunama riski bulunan kişilerin iyi tasarlanmış bir yürüme programıyla riski oldukça azaltabildiklerini gösteriyor" dedi.

Beyin boyutu geç yaşlarda normal olarak küçülmeye başlıyor. Bu da hafıza problemlerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Eğer orta yaşlarda düzenli olarak egzersiz yapılırsa beyin daha sağlıklı kalıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun