Kamu 01 TEMMUZ 2009 / 09:40

Yumurtalık naklinde yeni bir yöntem geliştirildi

Fransa'daki Limoges Üniversitesi Hastanesi'nden Dr.Pascal Piver ve ekibi, yumurtalık naklinde iki aşamalı bir metod geliştirdi.

Fransa'daki Limoges Üniversitesi Hastanesi'nden Dr.Pascal Piver ve ekibi, yumurtalık naklinde iki aşamalı bir metod geliştirdi.


Kanser tedavisi nedeniyle yumurtalıkları dondurulmuş kadınlar üzerinde denenen metod, başarıya ulaştı. Klinikte tedavi gören hastalardan biri, bu yeni yöntemle çocuk sahibi oldu, diğer bir hasta da hamile kaldı.

Dr. Pover: "Bir kadının hamile kalabilmesi için, yumurtalıkların, her ay yumurta salımını sağlayan hormonların hareketine karşı tepki vermesi gerekir. Eğer yumurtalıkların kan alımı yeterli değilse, nakil başarılı gözükse bile bu gerçekleşmez" dedi. Bu sorunu çözmek için geliştirilen iki aşamalı uygulamada, gerçek nakilden üç gün önce, öncelikle dondurulmuş yumurtalık dokusundan küçük parçalar aşılandı. İlk aşı, kan damarlarını büyümeye cesaretlendirdi ve bu sayede yumurtalığın kısa bir süre içinde tamamiyle fonksiyonel hale getirecek yollar açıldı. Şu ana kadar, kanser tedavisi görmüş iki hastada kullanılan yöntem, her iki hastada da başarlı sonuç verdi.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun