Kamu 03 OCAK 2011 / 12:39

Yaşlılar dünyayı daha iyi anlıyor

Duygusal zekası yetişkinlere göre daha yüksek olan yaşlılar, daha iyi empati kurabiliyor.

Duygusal zekası yetişkinlere göre daha yüksek olan yaşlılar, daha iyi empati kurabiliyor.


Yaşlıların pek çok konuda neden gençlerden daha akılcı çözümler ürettiğine bilim dünyasından da bir yanıt geldi. Yapılan araştırmalara göre, yaşlı insanlar gençlere oranla yaşın ve tecrübenin getirdiği olgunluk ve dinginlikle daha iyi empati kurabiliyor.

Tabii yaşlıların empati konusunda daha iyi olmasının sebeplerinden biri de duygusal zeka. 60 yaşından sonra duygusal zekanın tepe noktaya ulaştığını ortaya koyan araştırmacılar yaşlıların buna bağlı olarak üzücü olayların olumlu taraflarını daha iyi görebildiğini öne sürüyor.

Önemseme ve dikkat etme konusunda da gençlere fark atan yaşlılar, yetişkinlere göre olaylara daha farklı açılardan bakıp insani ilişkilere daha fazla önem veriyor. Önemseme konusunda gerekli özeni gösteren yaşlı insanlar aynı oranda çevreelerinden daha fazla ilgi görmeyi ve önemsenmeyi bekliyor.

Yine gençlere göre daha duygusal olabilen yaşlılar daha kolay ağlıyor ya da buna benzer daha belirgin tepkiler gösterebiliyor. Üzüntüyü de paylaşmayı seven yaşlı insanlar bu yolla çevreleriyle yakınlık kurmaktan memnun oluyor.