Kamu 17 KASIM 2009 / 09:37

Yaşlanmaya son

Telomeras adlı hiperaktif mutant genin yüksek olması, kişinin yaşlanmasını geciktiriyor.

Telomeras adlı hiperaktif mutant genin yüksek olması, kişinin yaşlanmasını geciktiriyor.


Hücrelerin yaşlanmasını yavaşlattığı düşünülen telomeras isimli bir enzimin uzun yaşamayla doğrudan ilişkisi olduğu kesin olarak tespit edildi. Ortalama yaşı 97 olan ve az genetik farklılık gösterdiği için seçilen 86 Aşkenazi Yahudisi üzerinde yapılan araştırma sonucunda, bu kişilerde yüksek oranda telomeras denilem mutant gen ölçüldü.

ABD'deki Albert Einstein Tıp Okulu'nda yürütülen çalışmada 86 yaşlı insanın yanı sıra onlardan doğan 175 kişi de incelendi. Kontrol grubu olarak ortalama yaşam süresine sahip 93 kişinin verileri kullanıldı.

DNA liflerinin ucundaki kısa ve koruyucu kısmı oluşturan 'mutant gen' telomeras, bir enzimin hiperaktif versiyonu. Bunlar hücre bölündükçe kısalıyor ve hücreler daha dayanıksız hale geliyor. Bu da yaşlanmayı getiriyor. Proceedings of the National Academy of Sciences bülteninde yayımlanan rapora göre yüksek miktarda ve görece daha uzun telomeras bulunduran kişilerin ortalama ömrü de bir hayli yüksek oluyor.

Şimdi bu enzimi kullanarak bazı ilaçlar üretmenin yolları aranıyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun