Kamu 20 MAYIS 2010 / 14:36

Yaratıcı insanların akıl sağlığı sorgulanıyor

Yaratıcı olan insanların, akıl hastalıklarına yakalanma riskinin yüksek olduğu ortaya çıktı.

Yaratıcı olan insanların, akıl hastalıklarına yakalanma riskinin yüksek olduğu ortaya çıktı.


Yaratıcı insanların biraz da "çatlak" olduğu konuşulur her zaman. Halk arasında konuşulan ve bazı gözlemlere dayanan bu tespit, bilimsel olarak da destekleniyor.

Karolinska Enstitüsü'nde yapılan yeni araştırma, akıl sağlığı ile yaratıcılık arasındaki bağlantıyı açıklıyor. Beyinde bulunan hazneler üzerinde yapılan çalışmalara göre, yüksek yaratıcılık gösteren insanlar ile şizofren ve sinir bozukluğu bulunan insanlar arasında büyük benzerlikler görülüyor. Ailesinde akıl sağlığı bozuklukları görülen insanların genel olarak yüksek yaratıcılık yeteneği bulunma olasılığının yüksek olduğu da ortaya çıktı.

Karolinska Enstitüsü Kadın ve Çocuk Sağlığı Departmanı'ndan Professor Dr. Fredrik Ullén çalışmayla ilgili, "Farklı testlerde başarılı olan daha yaratıcı insanların talamustaki (Beyinde üçüncü ventrikülün bir tarafından diğerine uzanmış bir şekilde yerleşmiş gri maddenin iki büyük çekirdeğinin her biri) D2 hazneleri, daha az yaratıcı olan insanlara göre daha az yoğunluk gösteriyor. Şizofrenlerin de beyinlerindeki D2 yoğunluğunun düşük olması, akıl sağlığı ve yaratıcılık arasında doğrudan bir bağlantı kurulmasını sağlıyor" diyerek bilimsel çalışmasını açıkladı.

Dr. Ullén, talamusta düşük D2 yoğunluğu bulunmasının bilgi filtrelemesinin az olmasına işaret olduğunu, bu sayede beyne daha fazla bilgi geldiğini ifade etti. Böylece beyin fonksiyonlarında böyle bir sorunu bulunan insanlar daha yaratıcı oluyor ancak bu insanların ileride akıl sağlıklarının bozulma riski de yüksek görülüyor.

İlgili makalenin aslına bu adresten ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun