Kamu 08 KASIM 2010 / 13:07

Yapışık ikizler hayata meydan okuyor

Beyinleri birbirine bağlı yapışık ikizler birbirlerinin düşüncelerini ve duyularını paylaşıyor.

Beyinleri birbirine bağlı yapışık ikizler birbirlerinin düşüncelerini ve duyularını paylaşıyor.


Beyinleri birbirine bağlı yapışık ikizlerin şaşırtan öyküsü tıp tarihinde bir ilk belki de. Tatiana ve Krista Hogan isimli ikiz kardeşlerin beyni ve duyusal sistemleri birbirine bağlı ancak iki kardeş farklı kişiliklere sahip.

Anne karnında beyinlerinin yapışık olduğu anlaşılan ikizlere başta pek yaşama şansı verilmemişti. Ancak sürpriz bir şekilde hayata tutunan ikizler 25 Ekim’de dört yaşını doldurdu. Fotoğrafta da görüldüğü gibi son derece sağlıklı ve mutlu görünen ikizlerin bu durumu bir anlamda inançlara ve tıbba meydan okuyor.

Beyinleri birbirine bağlı ikizler, birbirlerinin duyularını ve psikolojik işlevlerini paylaşıyor. Ancak her şeyden önemlisi birbirlerinin düşüncelerini de anlayan ve paylaşan kardeşlerin ikisi de tamamıyla farklı kişilik yapılarına sahip. Duyusal sistemleri de paylaşan ikizlerden birinin gördüğü şeyi diğer kardeşi de görebiliyor.

Kardeşlerin sözlü yetenekleri henüz gelişmediğinden kimse onlara neler hissettiklerini soramıyor. Aslında onların yaşantısını da onlardan başka kimse bilemiyor.