Kamu 08 KASIM 2010 / 13:07

Yapışık ikizler hayata meydan okuyor

Beyinleri birbirine bağlı yapışık ikizler birbirlerinin düşüncelerini ve duyularını paylaşıyor.

Beyinleri birbirine bağlı yapışık ikizler birbirlerinin düşüncelerini ve duyularını paylaşıyor.


Beyinleri birbirine bağlı yapışık ikizlerin şaşırtan öyküsü tıp tarihinde bir ilk belki de. Tatiana ve Krista Hogan isimli ikiz kardeşlerin beyni ve duyusal sistemleri birbirine bağlı ancak iki kardeş farklı kişiliklere sahip.

Anne karnında beyinlerinin yapışık olduğu anlaşılan ikizlere başta pek yaşama şansı verilmemişti. Ancak sürpriz bir şekilde hayata tutunan ikizler 25 Ekim’de dört yaşını doldurdu. Fotoğrafta da görüldüğü gibi son derece sağlıklı ve mutlu görünen ikizlerin bu durumu bir anlamda inançlara ve tıbba meydan okuyor.

Beyinleri birbirine bağlı ikizler, birbirlerinin duyularını ve psikolojik işlevlerini paylaşıyor. Ancak her şeyden önemlisi birbirlerinin düşüncelerini de anlayan ve paylaşan kardeşlerin ikisi de tamamıyla farklı kişilik yapılarına sahip. Duyusal sistemleri de paylaşan ikizlerden birinin gördüğü şeyi diğer kardeşi de görebiliyor.

Kardeşlerin sözlü yetenekleri henüz gelişmediğinden kimse onlara neler hissettiklerini soramıyor. Aslında onların yaşantısını da onlardan başka kimse bilemiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun