Kamu 08 ARALIK 2009 / 08:31

Vücuttan ayrı çalışabilen protez kol

Sadece beyin dalgaları ile kontrol edilebilen biyonik el yapıldı.

Sadece beyin dalgaları ile kontrol edilebilen biyonik el yapıldı.


 

Roma'da görev yapan bilim adamları, tamamen beyin gücü ile kontrol edilebilen biyonik el üretti. Bu el elini kaybetmiş olan engellilerin yaşamına eskiden olduğuna yakın bir şekilde devam edebilmelerini sağlayacak.

Biyonik eli ilk kullanan kişi ise 26 yaşındaki Pierpaolo Petruzziello adlı bir İtalyan oldu. Ameliyatla takılan biyonik el, hastanın sinir sistemleri ile birleştirildi. Alışma sürecinden sonra Petruzziello şu anda biyonik elini neredeyse sağlıklı bir el gibi kullanabiliyor.

Bilim adamları biyonik elin, protezin uygulandığı hastanın beyin dalgalarını %95 oranında doğru tanımladığını ve işlevini çok büyük ölçüde başarılı bir şekilde yerine getirdiğini söylediler.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun