Kamu 13 OCAK 2014 / 10:24

TİB'e dokunulmazlık geliyor

Verilen kanun teklifiyle birlikte Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın hem kadrosunun genişlemesi hem de dokunulmazlığa sahip olması isteniyor.AKP Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin'in başını çektiği milletvekillerinin verdiği kanun ve kanun hükmünde kararname (KHK) teklifinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) dokunulmazlık geliyor. Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) benzer bir yapıya bürünecek olan TİB için teklif edilen yasada şu ifadeler yer alıyor:
"Başkanlık personelinin kanunlar kapsamındaki görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı, haklarında cezai soruşturma yapılması, TİB Başkanı için ilişkili bakanın diğer personel için kurum başkanının iznine bağlıdır"

Buna göre, TİB Başkanı için soruşturma açılması ilgili bakanın iznine bağlanıyor. Ayrıca TİB personeline de kurum başkanının izni olmadan soruşturma açılamayacak. Kısa süre önce TİB Başkanlığı'na kısa bir süre önce MİT görevlisi Cemaleddin Çelik atanmıştı.

İnternet üzerindeki engellemeler ve telefon dinlemeleri konusunda yetkili olan TİB, hükümetin talebi olmadığında soruşturulamayacak.