Kamu 26 MAYIS 2010 / 10:58

Testesteron şüphe doğuruyor

Yeni bir araştırmaya göre testesteron seviyesi yüksek insanlar diğerlerine göre daha şüpheci oluyor.

Yeni bir araştırmaya göre testesteron seviyesi yüksek insanlar diğerlerine göre daha şüpheci oluyor.


Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, testesteron hormon seviyesi yüksek olan kişiler başkalarına kolay kolay güvenmiyor. Agresif ve rekabetçi kişiliklerde bu hormon seviyesinin yüksek olması dikkat çekerken, bu özelliklere bir de şüphecilik ekleniyor.

Çalışmada testesteron seviyesi yükseltilen kadınların yüz ifadeleri ve başkalarına nasıl güven duydukları gözlemlendi. Test sonuçlarında ise bu kadınlar dikkat çekici bir şekilde şüpheci tavırlar sergilemeye başladı.

Test, daha çok dikkati kolayca dağılan kadınlar üzerinde uygulandı. Bunun sebebi şu: Bilim insanları kadınların erkeklere oranla daha kolay dikkatinin dağıldığını düşünerek özellikle hormonun bu etkisinin dikkatsiz kadınlarda daha çok gözle görülür olduğunu söylüyor. Dikkatli insanlara bu testin uygulanmasının anksiyete bozukluğuna sebep olacağı söyleniyor.

Gelecek çalışmalarla, daha rekabetçi ortamlarda bu hormonun hem kadınlarda hem erkeklerde güven duygusunu nasıl etkilediğini ortaya koymak hedefleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun