Kamu 10 MAYIS 2010 / 14:43

Televizyonun çocukları olumsuz etkilediği kanıtlandı

Televizyon başında fazla vakit geçiren çocuklar, uzun süreli olumsuz etkiler gösteriyor.

Televizyon başında fazla vakit geçiren çocuklar, uzun süreli olumsuz etkiler gösteriyor.


Annelerimiz, bizler küçükken "Kalk o televizyonun başında, aptal olacaksın" derdi de aldırmazdık. Ama bu basit tespit, bilimsel olarak da kanıtlandı.

Montreal Üniversitesi, Sainte-Justine Üniversite Hastanesi Araştırma Merkezi ve Michigan Üniversitesi'nde 2 ile 4 yaş aralığındaki çocuklar üzerinde yapılan araştırma Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine dergisinde yayınlandı. Çalışmanın amacı, fazla televizyon izleyen çocukların ilerideki akademik başarılarını, hayatlarındaki seçimleri ve genel olarak gelişimlerini gözlemlemekti. Araştırmada bin 314 çocuk yer aldı.

Araştırma sonuçlarına göre, televizyon başında 2 saatten fazla kalan çocukların okula başladıklarında sınıfa uyum sağlama ve matematik konusunda başarısız olduğu ortaya çıktı. Sınıf arkadaşları tarafından daha kolay kandırılabilen, sürekli yerinde oturan çocuklar haline dönüştüklerini söyleyen Montreal Üniversitesi'nden Dr. Linda S. Pagani, bu çocukların hemen tüketime meyilli ve vücut kitle endekslerinin olması gerekenin üzerinde olduğunu belirtti.

"Erken çocukluk dönemi beyin gelişimi ve davranışların şekillenmesi için çok önemli bir dönem" diyen Dr. Pagani, çok fazla televizyon izlemenin çocukların ileriki yaşamlarında sağlıksız sonuçlar doğurduğunu ancak ailelerin bu konuda yanlış bilgilendirildiğini bildirdi. Araştırmaya göre özellikle yeni yürümeye başlayan 2 ile 4 yaşındaki çocukların günde iki saatten fazla televizyon izlememesi gerektiğini ifade ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun