Kamu 17 HAZİRAN 2010 / 14:21

Teknoloji bu kez kemik yenileyecek

Yeni geliştirilen bir implant, zarar görmüş kemiğin yerine geçerek iyileşmeyi hızlandırıyor.

Yeni geliştirilen bir implant, zarar görmüş kemiğin yerine geçerek iyileşmeyi hızlandırıyor.


Araştırmacılar tarafından kemikleri yeniden yapılandırmak için yeni bir implant geliştirildi. Kemiğe benzer sentetik bir malzemeden yapılan bu yeni implant, vücutta zarar gören kemiğin yerine geçerek iyileşme sürecini hızlandırıyor. Parçalara ayrılabilen implant vücudun kendi kendini iyileştirmesini teşvik ederken, yerine geçtiği kemik dokusu kendini yeniledikçe vücut tarafından ayrıştırılarak kayboluyor.

Bu çözümün cerrahi müdahale gerektiren ciddi kırıklar yanında, çatlak ve benzeri küçük travmalar için de uygun olduğu belirtiliyor.

İmplant, vücut kendini onarana dek birkaç haftadan bir yıla kadar kalıcı olabiliyor. Geçirgen yapısıyla vücuda zarar vermeyen bu teknolojinin kemiğe dayalı hastalıklara ve ağır yaralanmalara daha hızlı ve rahat çözüm bir sunması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun