Kamu 09 KASIM 2009 / 13:21

Tek bir sporda uzmanlaşan genç oyuncuların yaralanma eğilimi daha fazla

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki Dr. Neeru Jayanti; ailelerin, koçların ve oyuncuların eğer önceden yaşanan bir yaralanma geçmişi varsa daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki Dr. Neeru Jayanti; ailelerin, koçların ve oyuncuların eğer önceden yaşanan bir yaralanma geçmişi varsa daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.


 

519 çocuk tenis oyuncusunun katıldığı New Loyola Üniversitesi sağlık sistemi araştırmasında, sadece tek bir sporda uzmanlaşanların yaralanma riskinin daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. 3.366 kişinin katıldığı Amerikan Tenis Birliği tarafından gerçekleştirilen tenis yarışmasında sadece teniste uzmanlaşmış kişilerin turnuvalarda yaralanmalar ve diğer medikal sebeplerden ötürü çekilmeye yatkın olduklarını ortaya çıkardı.

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki Dr. Neeru Jayanti ailelerin, koçların ve oyuncuların eğer önceden yaşanan bir yaralanma geçmişi varsa daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Araştırmadan çıkan ilginç sonuç ise erkeklerin medikal sebeplerden dolayı turnuvadan çekilmeleri kızlara göre daha fazla. Ayrıca tek bir turnuvada beş ya da daha fazla maç yapan çocuk oyuncuların turnuvadan çekilme oranı diğerlerine göre daha fazla. Medikal çekilme oranları tekli maçlarda ve teselli maçlarında özellikle daha yüksek.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun