Kamu 04 ARALIK 2009 / 10:44

Spor yapan insanlar daha mı akıllı?

Egzersiz yapan genç yetişkinlerin daha yüksek IQ'ya sahip olduğu ortaya çıktı.

Egzersiz yapan genç yetişkinlerin daha yüksek IQ'ya sahip olduğu ortaya çıktı.


Sahlgrenska Akademi ve Sahlgrenska Üniversitesi Hastanesi'nin yürüttüğü bir çalışma, orduda görev yapan 1950 ve 1976 doğumlu 1.2 milyon İsveçli erkek üzerinde yürütüldü. Araştırma grubu, erkeklerin hem fiziksel testlerinin hem de IQ testlerinin sonuçlarını analiz etti.

Araştırma, iyi fiziksel kondüsyon ve IQ testinde ortaya çıkan daha iyi sonuçlar arasında açık bir bağlantının olduğunu gösteriyor. Ancak IQ testi sonuçlarında bağlantı kurulan ve önemli rol oynayan fiziksel güç değil egzersizdi. Sahlgrenska Akademi Profesörü Michael Nilsson, "Fit olmak, sağlıklı bir kalp ve akciğer kapasiteniz olduğuna işaret eder, bu da beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlar."dedi ve ekledi, " Bu belki de fiziksel güç değil de egzersizle açık bir bağlantı kurmamızın sebeplerinden biri olabilir."

Egzersiz ve yüksek IQ arasındaki bağlantı açıklayan bir diğer faktör de çevresel etkenler. Araştırma aynı zamanda 15 ve 18 yaş arasında egzersizlerini geliştiren gençlerin bilişsel performanslarının da giderek arttığını gösteriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun