Kamu 04 ARALIK 2009 / 10:44

Spor yapan insanlar daha mı akıllı?

Egzersiz yapan genç yetişkinlerin daha yüksek IQ'ya sahip olduğu ortaya çıktı.

Egzersiz yapan genç yetişkinlerin daha yüksek IQ'ya sahip olduğu ortaya çıktı.


Sahlgrenska Akademi ve Sahlgrenska Üniversitesi Hastanesi'nin yürüttüğü bir çalışma, orduda görev yapan 1950 ve 1976 doğumlu 1.2 milyon İsveçli erkek üzerinde yürütüldü. Araştırma grubu, erkeklerin hem fiziksel testlerinin hem de IQ testlerinin sonuçlarını analiz etti.

Araştırma, iyi fiziksel kondüsyon ve IQ testinde ortaya çıkan daha iyi sonuçlar arasında açık bir bağlantının olduğunu gösteriyor. Ancak IQ testi sonuçlarında bağlantı kurulan ve önemli rol oynayan fiziksel güç değil egzersizdi. Sahlgrenska Akademi Profesörü Michael Nilsson, "Fit olmak, sağlıklı bir kalp ve akciğer kapasiteniz olduğuna işaret eder, bu da beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlar."dedi ve ekledi, " Bu belki de fiziksel güç değil de egzersizle açık bir bağlantı kurmamızın sebeplerinden biri olabilir."

Egzersiz ve yüksek IQ arasındaki bağlantı açıklayan bir diğer faktör de çevresel etkenler. Araştırma aynı zamanda 15 ve 18 yaş arasında egzersizlerini geliştiren gençlerin bilişsel performanslarının da giderek arttığını gösteriyor.