Kamu 24 KASIM 2009 / 13:36

Sonunda bu da oldu; insan derisi üretildi!

Buluşun özellikle büyük yanıklar sonrası acil uygulama sağlayacağı belirtildi.

Buluşun özellikle büyük yanıklar sonrası acil uygulama sağlayacağı belirtildi.


 

Fransız bilim adamları, insan emriyosunun kök hücrelerini kullanarak, derinin üst katmanının 'epidermin' tamamını oluşturmayı başardı.

İngiliz bilim dergisi The Lancet'te yer alan araştırmaya göre, özellikle büyük yanıklarda acil uygulama sağlayacak buluşun ilk aşamasında, araştırmacılar, insan cenini kök hücrelerinden deri hücreleri (keratinosit) elde etti. Bu keratinositten daha sonra laboratuvar ortamında en üst katmanı da dahil tüm katmanlarıyla bir epiderm oluşturmayı başardı. Fransız bilim adamları, araştırmalarının bu aşamasında, "bunun normal bir epiderm olduğunu teyit etmeye" olanak sağlayacak dermatoloji alanında uzman bir biyoteknoloji şirketiyle işbirliği yaptı.

Fransız araştırmacılar, son aşamada da İspanyol meslektaşlarıyla fareler üzerinde emplantasyon tekniği uyguladılar ve laboratuvarda geliştirilen epiderm farelere nakledildi. Fransız bilim adamları, her şey yolunda giderse bu tekniğin insanlarda uygulanmasına 2011 sonunda geçilebileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun