Kamu 15 ARALIK 2015 / 11:32

Şirketler iki hafta sonra e-deftere ve e-faturaya geçecek

10 milyon TL ve üzeri brüt satış cirosuna sahip şirketler, 31 Aralık 2015 tarihine kadar e-fatura ve e-deftere geçmek, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren de bu uygulamaları kullanmak zorunda.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yeni düzenlemesi gereğince, mevcut 20 bin civarındaki mükellefe ek olarak, 2014 yıl sonu itibariyle 10 milyon TL ve üzeri ciroya sahip 32 bin civarında mükellef, bu yıl sonuna kadar e-fatura ve e-defter uygulamasına zorunlu olarak geçecek. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren de bu uygulamaları kullanmaya başlayacak. E-fatura ve e-defter uygulamaları, muhasebe ve finansal süreçlerin takibinde büyük kolaylık, hız sağlıyor. Kâğıt, baskı, postalama, depolama, işçilik gibi maliyetlerden önemli oranda tasarruf edilmesinin önünü açan uygulamalar, iş süreçlerinin etkinliğini ve verimliliğini artırıyor. E-fatura ve e-defter ile birlikte, e-arşiv fatura, kayıtlı elektronik posta (KEP), e-imza, e-mutabakat, e-saklama gibi tüm e-dönüşüm hizmetlerini tek elden sağlayabilen TÜRKKEP, ülke genelinde yaygın hizmet ağıyla, şirketlere e-dönüşüm süreçlerini kolay, hızlı ve düşük maliyetle yönetebilme avantajı sunuyor. 

500 milyon e-fatura, 3 milyar TL tasarruf

E-fatura, e-defter, e-arşiv fatura gibi e-dönüşüm uygulamaları, kullanıcılara yüzde 50 ila yüzde 90 arasında kazanç sağlamasının yanında, ülkemize de yıllık 3 milyar TL’nin üzerinde tasarruf sağlayacak. E-dönüşüm uygulamaları, kâğıt, yazıcı, kartuş, baskı, zarf, kargo, posta, depolama, işçilik, noter tasdikleri gibi birçok kalemden oluşan maliyetleri minimuma indirerek, ticari işlemlerde hız ve kolaylık kazandırıyor. 2013 ve 2014 yıllarında, ülkemizde e-fatura ve e-defter uygulamalarını kullanan 20 bin civarında mükellef bulunuyor. Yeni düzenlemelere göre, 31 Aralık 2015 tarihine kadar 32 bin mükellef zorunlu olarak kapsama dahil olacak ve önümüzdeki yıl başından itibaren kullanıcı sayısı 50 bini aşacak. 2016 yılında ülkemizde 500 milyon adet e-fatura oluşacağı öngörülüyor. E-faturanın gönderme ve alma maliyetinin 1 TL’nin altında olduğu, saniyeler içinde gönderilip alınabildiği, kâğıt faturanın ise 5-15 TL arasında maliyeti olduğu ve birkaç gün içinde teslim edilebildiği göz önüne alındığında, e-fatura uygulamasının şirketlere, ülkemize sağladığı faydalar ve kazançların çok önemli olduğu anlaşılıyor.
ETİKETLER : e-fatura e-defter
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun