Kamu 02 NİSAN 2010 / 08:33

Sigara içen erkeklerin IQ'su daha düşük

Yapılan araştırmaya göre, erkeklerde erken yaşta sigara kullanımı IQ seviyesini olumsuz anlamda etkiliyor.

Yapılan araştırmaya göre, erkeklerde erken yaşta sigara kullanımı IQ seviyesini olumsuz anlamda etkiliyor.


Tel Aviv Üniversitesi Psikiyatri Bölümü'nün yaptığı bir araştırma, sigara kullanan genç erkeklerin yaşıtlarına oranla daha düşük IQ'ya (zeka puanı) sahip olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya katılan 18-21 yaş arası genç erkeklerin sigara kullanma oranları ile IQ oranları arasında ciddi bir bağlantı olduğu ortaya çıktı.

Yapılan testlerde sigara içmeyen bir gencin ortalama IQ'su 101 çıkarken, sigara içenlerin ortalama IQ puanı 94 çıktı. Günde bir paketten fazla sigara içen erkeklerin IQ oranı ise 90 çıktı.

Araştırmanın başında bulunan Profesör Mark Weiser sonuçlarla ilgili, "Ortalama IQ seviyesinin altında IQ'ya sahip kişiler söz konusu sağlık olduğunda, doğru karar verebilme yetisi gösteremiyorlar. Yine aynı insanlar, obezite ya da narkotik gibi sorunlarla karşılaşabilirler gelecekte. Bizim çalışmamız, risk grubunda olan bu gençlerin ailelerini uyarmak ve gençlerin daha iyi seçim yapmalarını sağlamaktır" açıklamasını yaptı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun