Kamu 24 TEMMUZ 2014 / 10:47

SGK tabletler aracılığıyla mobil dünyaya adım atıyor

Vodafone, Türkiye’nin kamuda ilk mobil projelerinden birini Casper ve Sosyal Güvenlik Kurumu ortaklığıyla beraber gerçekleştirdi. Proje çerçevesinde SGK’nin kayıtdışı işçi denetimleri hızlanırken, kurum içi operasyonel verimliliğin artacağı düşünülüyor.Vodafone, kamuda daha fazla verimi vaat eden bir “Mobil Devlet” projesini Casper ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu için sundu. Projede, Vodafone’un 3G teknolojisi sürekli bağlantı sağlayarak, kurumun iş süreçlerini daha hızlı hale getirebilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından ihalesi yapılan ve Avrupa Birliği’nden finansman desteği elde eden proje kapsamında düzenlenen törenle, 2 bin adet Casper Via tablet, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Müfettişleri ile 81 Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Denetmenlerine verildi. Tabletler ile kurum personeline iş uygulamaları, anlık bilgi ve raporlar güvenli ve kesintisiz olarak ulaştırılabilecek. Operasyonel verimliliği arttırmayı amaç edinen projede kaynak kullanımında şeffaflaşma ve maliyetlerin görülebilir olabilecek. Çalışanlar için daha hızlı karar alma ve bunu daha hızlı davranışlarda göstermeyi sağlayabilecek ortaklık ve bilgi paylaşımı desteği sunan tablet vizyonu ile ekip çalışmasına da pragmatiklik katabilecek.

Kayıtdışılara engel olabilecek mi?

Bu çözüm sayesinde anında yapılan denetlemelerle toplam istihdamın yüzde 40’ını oluşturan kayıtdışı işçi çalıştırmanın da önüne geçilmesi hedefleniyor. Vodafone Türkiye, proje kapsamında 2 bin adet 3G mobil internet hattını, SGK’nın kullanımına sunup Casper Via tabletleri aracılığıyla kamu çalışanlarına mobil internet hizmetini sunabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, törende şunları söyledi:
“Çalışmalarımızda teknolojiyi en üst düzeyde kullanan kurumlardan biriyiz. Kurumumuz hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesinde teknolojiyi yakalamak ve kullanmak önemli. SGK, süratli ve kaliteli hizmet sunma noktasında diğer kurumların yanında ilk sırada yer alıyor. Kayıtdışı istihdam Türkiye iş gücü piyasasının en temel sorunlarından biri. Türkiye’de kayıtdışı istihdamı azaltmaya yönelik ciddi mesafeler kazanıldığının altını çizmek gerekir. 2002 yılına dönüp baktığımızda yüzde 52 oranında olan kayıtdışı istihdamın 2014 yılı Mart ayı itibariyle yüzde 34,4’e düştüğünü görmekteyiz. Ulusal İstihdam Stratejisi’nde tarım dışı sektörde kayıtdışı istihdam oranının 2023’e kadar yüzde 15’lere indirilmesi hedefleniyor. Kurum olarak ceza yerine teşvikin, denetimin yerine rehberliğin aldığı yeni anlayışın yaygınlaştırılması ve topluma anlatılması yönünde önemli adımlar attık. Bu proje ile rehberliğe dayalı denetim anlayışımızı bir adım öteye geçireceğiz. Denetim ve rehberlik hizmetlerinde teknolojinin kullanımını artırarak daha hızlı sonuçlara ulaşacağız. Böylece Denetmen ve Müfettişlerimiz 3G internet ağı ile kurum intranet sistemi üzerinden sorgulamalar yapabilecekler, zaman ve enerji tasarrufu sağlanarak daha etkili denetimler gerçekleştirecekler.”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme ve ekonomik kalkınma hedefleri doğrultusunda kamu kurumlarının da en son teknolojiyle buluşarak verimliliklerini artırmaları gerektiğine inanıyoruz. Vodafone Türkiye olarak, kamuda verimliliğe katkı sağlamayı hedefleyen bu projeyi, üretim ve satış hacmi açısından dünya genelinde ilk 3 yerli bilgisayar üreticisi arasında yer alan, ülkemizin gurur kaynağı iş ortağımız Casper ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumumuz için hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Kurumsal vatandaşlık görevimiz olarak gördüğümüz, 2023 hedefleri doğrultusunda kamu kurumlarına teknoloji desteği sunma gayretlerimize yeni bir halka eklerken, SGK’nın saha ekiplerinin, Casper Via tabletler üzerinden Vodafone 3G mobil internet sayesinde her an her yerden iş süreçlerine erişerek dijital bağlantılı çalışmaya adım atmasını sağlıyoruz. Sürekli yatırımlarla her sektöre verimlilik artışı sağlayan teknolojiler geliştiren Vodafone İş Ortağım ile SGK’nın güvenilir iş ortağı olarak onların dijitalleşme vizyonuna katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Dijital dönüşüm yolunda 2023 hedeflerine ilerleyen Türkiye’de bilişim sıçramasının kamu sektöründe de güç kazanması için Vodafone Türkiye olarak bundan sonra da çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Casper Genel Müdür Yardımcısı Enes Koçak ise şu şekilde konuştu:
“Bu projenin mobil internetli kurumsal tablet ürün grubunda kamuda şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı tablet ihalesi olduğunu görüyoruz. McKinsey araştırma şirketi, bilgisayar teknolojilerinin gittiği noktayı açıklayan ve yatırım yapılması gereken öncelikli 5 alanı içeren bir rapor yayınladı. Bu raporda, ‘büyük veriler ve bu verilerin analiz edilmesi, bulut teknolojisi, nesnelerin interneti, dijital servisler ve mobil internet’ en öncelikli yatırım alanları olarak yayınlandı. Bu öncelikli alanların büyük bir bölümü halihazırda bu projeye entegre edilmiş durumda. Dolayısıyla bu projeyi sadece bir tablet dağıtım işi değil, kamuda geleceğe dair yapılmış en vizyoner projelerden biri olarak nitelendirebiliriz. Böyle stratejik bir projeyi hayata geçiren Sosyal Güvenlik Kurumumuza, projeyi finanse eden Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’na ve projede iş ortağımız Vodafone Türkiye’ye teşekkür ederiz. Kayıtdışı istihdamın önlenmesine ciddi katkı sağlayacak bu projenin paydaşı olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”
ETİKETLER : CASPER SGK tablet vodafone
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun