Kamu 19 EYLÜL 2013 / 14:45

SGK ile değişimi hisset, dönüşüme ortak ol

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan'ın vizyonu doğrultusunda hızla gelişen ve teknolojiyi her alanda kullanmaya çalışan SGK, yeniliklerini tanıtım videosunda anlatıyor.1) Açık sistem kurumsal strateji olarak ele alınıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da SGK gibi düşünüyor. Ulusal ve milli kaynaklara verilen değerin de bir göstergesi olarak açık sisteme önem veriliyor. SGK’nın bilişim gemisi açık sisteme gidecek. Tüm sistemlerde özel sektörden açık kaynak kodlu yazılımlar alanında neler yapılabileceği planlanıyor.

2) Mobilite ve akıllı devlet hedefiyle özellikle 2014 yılında mobil ve akıllı uygulamalarla çalışacak sistemlere geçilecek.

3) SGK televizyonu; Hizmete alınan SGK TV, her an açık, 7/24 hizmet veren bir sistem. 2013/2014 vizyonunda sosyal ağları kullanmak üzere çalışılıyor. Apple Store’da yer alıyor ve sgk.gov.tr’de yer alıyor. Alo170 ve SMS’ler ile her an vatandaşlarla iletişime geçiliyor.

4) Türkiye çapında bin 500 bilgi ekranı oluşturulması hedefleniyor. Yayın politikalarını yönetmek önem taşıyor. Bir sonraki aşamada ulusal bir yayın ortaya çıkacak ve tematik bir kanal olarak uydu üzerinden izlenecek.

5) Mobil kitaplık projesi, Apple Store’da yer alıyor. https://itunes.apple.com/ug/app/sgk-mobil-kitapl-k/id585226855?mt=8

6) Çocuk internet portalı; sosyal güvenlik bilincini çocuk yaştakilere aktarmak üzere kuruldu.

7) Kayıt dışılık ile mücadele: Bilgi sistemi bir yıldır çalışıyor. Bu etkinliğimizi maliye bakanlığıyla ortak bir denetim mekanizması oluşturulacak. Denetimcilerin mobil olarak kullanabileceği bir ortamdan söz edilecek. Kayıt dışının önüne geçmek için geliştirilen uygulamalar Eylül ayında tanıtılacaktır.Her puanlık kayıt dışının önüne geçilmesi 700 trilyonluk katkı sağlıyor.

8) E-reçete uygulaması devreye alındı. Hastaneye giden ve ilacı yazan doktor sistemle vakit kaybetmiyor. Fazladan ilaç satışının önüne geçiliyor. 1 Eylül’de devreye girecek damar okuma ve avuç içi okuma sistemleriyle biyometri alanındaki fırsatlar usulsüzlükler engellenecek.

9) Sosyal güvenlik hizmetleri Java temelli tek çatı altında çalışan bir sistem haline dönüştürülüyor. Eskişehir’de pilot uygulamalar başladı. Veritabanı tamamen dijital ortama aktarılacak.

ETİKETLER : SGK
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun