Kamu 28 ARALIK 2009 / 08:38

Şekeri olanın göz rengi değişecek

Araştırmacılar diyabetliler için vücuttaki şeker seviyesine göre renk değiştiren bir lens ürettiler.

Araştırmacılar diyabetliler için vücuttaki şeker seviyesine göre renk değiştiren bir lens ürettiler.


 

Sürekli kan şekeri seviyesini ölçmekten yorulan diyabet hastaları için geliştirilen son yöntem, hastaların işini bir hayli kolaylaştırmaya aday. Batı Ontario Üniversitesi'nden bir biyokimyager tarafından hayata geçirilen fikir, kontak lens kullanımı sayesinde diyabet hastalarının sürekli kan şekeri ölçme çilesine son vermeyi amaçlıyor.

Araştırmacı, lensleri vücuttaki kan şekeri seviyesine göre renk değiştirecek şekilde tasarlanmış. Gözyaşındaki şeker molekülleriyle kimyasal olarak etkileşime girecek şekilde tasarlanan nanokomposit hidrojel lenslerin yardımıyla, renkteki değişimle kan şekeri seviyesi tahmin edilebilecek. Tıp açısından harika bir gelişmeyi simgeleyen bu yöntem, yeterince olgunlaştığında diyabetlileri iğneyle ölçüm yapma zahmetinden kurtarmaya aday.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun