Kamu 15 MART 2010 / 15:44

Psikopatların beyni farklı işliyor

Araştırmaya göre psikopatların beyni her ne pahasına olursa olsun ödülü aramaya odaklanıyor.

Araştırmaya göre psikopatların beyni her ne pahasına olursa olsun ödülü aramaya odaklanıyor.


Psikopatların sonuçlarını düşünmeden istediği her şeyi ne pahasına olursa olsun elde eden soğuk kanlı katiller olduğu düşünülür hep. Vanderbilt Üniversitesi'nin yürüttüğü yeni bir araştırma ise, psikopatlarda beynin ödül sisteminin nasıl çalıştığını ortaya koydu. Bilim insanları psikopatlıkla bağdaştırılan madde bağımlılığı, yeniden suça eğilim gibi pek çok sorunlu davranışın kaynağının beyindeki hiper reaktif dopamin ödül sistemi olabileceğini savunuyorlar.

Önceki çalışmalar psikopat olarak tanımlanan sorunlu kişilerin korkusuz, empati duygusu gelişmemiş ve kişililer arası becerilerden yoksun olduğunu ortaya koymuştu. Yeni araştırmanın sonuçları ise psikopatların risk almaya ve ödül elde etmeye karşı aşırı bir merak sergilediğini iddia ediyor. Araştırmacılar psikopatlığın şiddet ve suça yönelik kısımlarının doğrudan bu ikinci sonuçla bağlantılı olduğunu söylüyor.

Dopamin ve psikopatlık ilişkisini anlamaya çalışan bilim insanları, beyindeki dopamin dozunu ölçmek için pozitron emisyon tomografisi kullandılar. Kişilik testinde psikopatlık eğilimleri olan kişilerin araştırma sonucunda, dopamin ödül merkezinin diğerlerine oranla daha hızlı çalıştığı gözlemlendi.