Kamu 02 TEMMUZ 2009 / 08:20

Portakal suyuna dikkat!

Meyve sularındaki asitlerin, dişe, diş beyazlatmada kullanılan malzemelerden çok daha fazla zarar verdiği anlaşıldı.

Meyve sularındaki asitlerin, dişe, diş beyazlatmada kullanılan malzemelerden çok daha fazla zarar verdiği anlaşıldı.


Eastman Institute'den Profesör YanFang Ren ve ekibi, diş beyazlatma işlemlerinde yaygın olarak kullanılan yüzde 6 oranında hidrojen peroksidin, meyve suyu asitlerinin dişe verdiği zararın yanında çok önemsiz kaldığı sonucuna ulaştı. Özellikle portakal suyunun sertleşmeyi azalttığı ve diş minesine zarar verdiği sonucuna ulaşıldı. Daha önce yapılan çalışmalara ek olarak, bu araştırmada yeni bir fokus- variasyon dikey görüntüleme mikroskobu kullanıldı. Bu sayede yüzey detayları çok daha yoğun bir şekilde görüntülenebildi.


Profesör Doktor Ren: "Portakal suyunun yaydığı asit o kadar güçlü ki, diş bu asitle sürükleniyor diyebiliriz. Portakal suyu mine sertliğini yüzde 84 oranında azalttı. Beyazlatma işleminde minelerde ya da diş sertliğinde herhangi bir değişim olmadı" dedi.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun