Kamu 24 ARALIK 2010 / 11:46

Plasebo ilaçlar sahte olduğu bilinse de işe yarıyor

Plasebo ilaçların tedavilerde kullanılması durumunda harika sonuçlar alınabileceği ortaya çıktı.

Plasebo ilaçların tedavilerde kullanılması durumunda harika sonuçlar alınabileceği ortaya çıktı.


Fiziksel anlamda tedaviye yönelik hiçbir gücü olmayan plasebo etkisi, hastaya verilen ilacın “işe yarayacak” ilaç olduğunu düşünmesini sağlayan bir tür iyileşme gücü veriyor. Fakat plasebo ilaçların “plasebo” olduğunu bilerek kullanılması da hastanın iyileşmesini sağlıyor.

Harvard Medical School’da yapılan yeni bir araştırmaya göre hastalar ilacın plasebo olduğunu bilse dahi iyileşeceklerine yönelik kuvvetli bir inanç geliştiriyor ve iyileşiyor. Bu araştırmada plasebo etkisi kısa barsak sendromu olan 80 hasta üzerinde test edildi. Araştırmacılar hastalara ilaçları vermeden önce sahte olduğunu ancak güçlü etkileri olacağını konusunda telkinlerde bulundu.

Buna rağmen ilaç kullanmayan hastaların yüzde 35’inde, plasebo ilaç kullanan hastalarınsa yüzde 59’nda iyileşme görüldü. Böylelikle farmakolojik ilaçlardan iki kat daha etkili olduğu saptanan plasebo ilaçların tedavilerde kullanılması durumunda harika sonuçlar alınabileceği ortaya çıktı.

Bu etkinin yarattığı sonuçlar için daha kapsamlı bir görüntü çizmek isteyen araştırmacılar, kısa barsak sendromu gibi ciddi bir sorunda işe yarayan plaseboların diğer hastalıklar üzerindeki etkilerini de araştıracaklar.

Öte yandan tümör ya da öldürücü hastalıklar üzerinde pek bir etkisi olmayacağı düşünülen ilaçların, depresyon gibi kişilerin desteği ve inancı ile iyileştirilecek hastalıklarda çok farklı sonuçlar doğurması mümkün olabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun