Kamu 04 KASIM 2009 / 12:28

Olumsuz düşüncenin olumlu yanı

Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre olumsuz düşünce, mutsuzluk ve karamsarlık, insanların yeteneklerini geliştirmesinde büyük rol oynuyor.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre olumsuz düşünce, mutsuzluk ve karamsarlık, insanların yeteneklerini geliştirmesinde büyük rol oynuyor.


Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi'nde yapılan araştırmada negatif duygulara sahip olan insanların, mutlu insanlara göre daha eleştirici oldukları ve bir konuya daha fazla odaklandıkları ortaya çıktı. Profesör Joseph Forgas'ın çalışması olan araştırma, pozitif duyguların yeteneği kamçılamadığını, aksine öldürdüğünü savunuyor. Olumsuz ruh halindeki kişinin, dış dünyaya daha dikkatli bakabildiğini söyleyen Forgas, "Negatif düşünce, hafızayı destekliyor, geliştiriyor" açıklamasında bulunuyor.

Yaptıkları bir deneyle bunu kanıtlayan araştırmacılar, mutlu ve mutsuz katılımcılardan bazı söylenti ve hikayeleri yargılamalarını istiyor. Buna göre mutlu olanlar, kendilerine anlatılanlara inandıklarını ve bunların doğru olabileceğini savunuyor.

Forgas, negatif düşüncenin en başarılı iletişim yöntemi olduğunu da sözlerine ekliyor."Pozitif duygular hiçbir zaman evren tarafından arzu edilmezler. Negatif insanların üretimi son derece yüksek kalitede olup diğerlerinin daha fazla ilgisini çeker."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun