Kamu 03 MART 2010 / 08:33

Öğrenmek beyni zinde tutuyor

Yapılan çalışmalar zihinsel aktivitelerin beyni harekete geçirdiğini ortaya koyuyor.

Yapılan çalışmalar zihinsel aktivitelerin beyni harekete geçirdiğini ortaya koyuyor.


Nörobiyologlar öğrenmenin beyin sağlığı açısından oldukça faydalı olduğunu söylüyorlar. Çünkü öğrenmeyle yapılan zihinsel aktiviteler beyni uyarırken, hafızanın yaşlanmaya bağlı zayıflatıcı etkilerini de azaltıyor.

Bilim adamı Lulu Chen ve Christine Gall tarafından yürütülen araştırmada, yeni bir görsel teknik kullanarak hafızayı inceleme altına aldılar. Sonuçta ise öğrenmenin, beyin hücrelerini en iyi düzeyde çalışmasına yardımcı olan nöron alıcılarını canlandırdığını ortaya koydular.

Bilim adamları bu bulguyla, öğrenme ve beynin büyüklüğü arasında ciddi bir ilişki olduğunu iddia ediyorlar. Ayrıca bu önemli ilişkinin hafızayı güçlendirme konusunda yapılacak olan muhtemel tedaviler için uygulanabilir olduğunu söylüyorlar. Yani belli zihinsel aktivitelerle yaşa bağlı hafıza yetersizliğine çare bulunabileceğinin sinyalleri veriliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun