Kamu 07 NİSAN 2010 / 09:12

Obez erkekler trafikte daha dikkatli olmalı

Obez erkekler için trafik kazalarının daha tehlikeli olduğu ortaya çıktı.

Obez erkekler için trafik kazalarının daha tehlikeli olduğu ortaya çıktı.


Obezitenin, depresyon, kanser, kalp yetmezliği ve diyabet gibi birçok sağlık sorununa sebep olduğunu biliniyordu. Ancak yapılan son araştırma, obezite sorunu yaşayan insanların trafik kazalarında daha riskli konumda bulunduklarını gösteriyor.

Wisconsin Medikal Üniversitesi Araştırma Merkezinden yapılan açıklamaya göre, trafik kazası sırasında yetişkin obez erkeklerin vücutlarının üst kısımları, normal kilodaki yetişkin erkeklere göre daha fazla hasar aldığı belirlendi. Aynı durum yetişkin obez kadınlarda görülmüyor.

Bilgisayarlara bağlanmış modeller ile gerçekleştirilen testlere göre, obez erkeklerin ciddi kafa, yüz, göğüs ve omurga yaralanmaları yaşayabileceği ortaya çıktı. Kadınlardaki yaralanmaların doğrudan kiloyla ilgili olmadığı belirtilen araştırmada, tüm kadınların karın bölgelerinden yaralanma riskinin daha fazla olduğu açıklandı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun