Kamu 14 EKİM 2010 / 12:59

Köpekler de karamsar ya da iyimser olabiliyor

İnsanlar gibi köpekler de ruh hallerine göre tepkiler gösterebiliyor.

İnsanlar gibi köpekler de ruh hallerine göre tepkiler gösterebiliyor.


Bristol Üniversitesi araştırmacıları köpeklerin de karamsar ya da iyimser bir ruh haline bürünebileceğini iddia ediyor. İnsanların duygusal durumları nasıl insanların yargılarını etkiliyorsa, köpekler için de aynı şey geçerli.

İnsanlar mutluyken nasıl olumlu tepkiler veriyorsa köpeklerin de ruh haline göre tepkileri değişkenlik gösterebiliyor. Mesela siz yokken köpeğiniz mobilyaları mahvediyorsa, bu köpeğin muhtemelen mutsuz olduğuna işaret ediyor.

Ancak çalışma bu tip köpeklerin yanı sıra olumlu davranan mutlu köpekler olduğunu da ortaya koyuyor.

Köpek psikolojisini anlamak isteyen bilim insanları, önce köpekleri odanın bir tarafındaki yiyecek dolu kaseleri ve odanın diğer tarafına yerleştirilmiş boş kaseleri tanımaları konusunda eğitti. Araştırmacılar daha sonra bu kaseleri odanın her iki tarafı arasında kalan nötr bir yere koydu.

Bu durum karşısında “iyimser” köpekler yiyecek bulma umuduyla kaselere doğru yönelirken, diğer karamsar köpeklerin kaselere yönelme konusunda tereddüt ettiği ve bu esnada daha yavaş hareket ettiği görüldü.

Köpeklerin ruh halinin sahiplerinden ayrılmasıyla da değiştiğini gözlemleyen araştırmacılar bu noktada köpek sahiplerinin köpeğin ruh halini anlamaya çalışması ve ona göre hareket etmesi gerektiğini belirtiyor.