Kamu 04 ARALIK 2009 / 09:05

Kök hücreye onay çıktı

Obama yönetimi, Bush hükümetinin engellediği yeni kök hücre araştırmalarına izin verdi.

Obama yönetimi, Bush hükümetinin engellediği yeni kök hücre araştırmalarına izin verdi.


ABD'de eski Cumhuriyetçi yönetim zamanında kısıtlanan kök hücre araştırmalarına izin çıktı. Amerikalı bilimciler artık etik açıdan doğruluğu onaylanmış projelerde yeni kök hücre grupları kullanabilecek ve bilimsel deneyler için ayrılan devlet bütçesinden yararlanabilecek.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri direktörü Francis Collins, daha önce tamamen özel fonlar kullanılarak elde edilmiş ama önceki George Bush yönetimince yasaklandığı için deneylerde kullanılamayan 13 yeni embryonik kök hücrenin kullanımına izin verildiğini açıkladı.

Onay, ülkede embryonik kök hücre araştırmaları üzerindeki kısıtlamaların Başkan Obama tarafından gevşetilme kararından hemen sonra geldi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun