Kamu 31 ARALIK 2008 / 07:40

Klonlama teknolojisi halka açılıyor

Bilim adamları Clonaid projesiyle, klonlama teknolojisinin maliyetlerini düşürmek ve bu teknolojiyi halka daha çok duyurmak istiyor.

Bilim adamları Clonaid projesiyle, klonlama teknolojisinin maliyetlerini düşürmek ve bu teknolojiyi halka daha çok duyurmak istiyor.


Klonlanan ilk çocuk Eve, şu an altı yaşında. Clonaid projesini yürüten şirketin başkanı Dr. Brigitte Boisselier, şirketi tarafından klonlanan Eve ve onun gibi diğer bebeklerin, sağlıklı ve normal birer çocuk olduğunu, kimsenin ailelerinin özeline karışmadığını görmekten mutlu. Doktor, “Bugüne kadar çocuğu olmayan 100 aileinin bu hayalini gerçekleştirdik. Klonlanan çocukların doğal hamilelik ya da tüp bebek yönetmiyle doğanlardan hiçbir farkı yok” diyor. Clonaid ve Stemaid ekibi, daha düşük maliyetlerle aynı anda bir kaç kişi daha klonlamak için hazır. Eğer kişiler kabul ederse, bir sözleşme dahilinde, klonlama işlemi halka duyrulacak. Dr. Boisselier: “Yapabileceklerimizi halka açıkça göstermenin vakti geldi diye düşünüyoruz” diyor.


Doktor: “Birçok müşteri tipi bu klonlama teknolojisinden faydalanabilecek. Sağlık koşulları nedeniyle çocuk sahibi olamayanlar, eşcinsel çiftler, bekar erker ve kadınlar, kendi genlerini taşıyan bir çocuk sahibi olabilecek. Kök hücre tedavisiyle iyileştirilebilecek hastalıkları olanlara da yardım etmek istiyoruz” diye belirtiyor.


2002’de ilk insan klon blastokistlerini üretirken, iyi bir tane elde etmek için ortalama 30 adet insan yumurtasına ihtiyaç duyuluyordu. Artık, kaynaştırılan her 3 yumurtayla,  tekrar ve tekrar bir klon blastokisti hazırlanabiliyor. Clonaid bilim adamlarının geliştirdiği rafine klonlama teknolojisinin yüzde 70’inin, Clonaid’in kardeş şirketi Stemaid tarafından embriyonik sistem hücrelerinin hazırlanmasında kullanılıyor. Bir hasta, klonlama teknolojisi ile üretilen embriyonik kök hücreler sayesinde konuşma yeteneğini tekrar kazandı.  Boisselier, bu gibi olumlu gelişmeler kaydetmekten çok mutlu olduğunu belirtiyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun