Kamu 27 KASIM 2008 / 08:14

Kırık kemikler deniz kurtçuğu tutkalı ile iyileşiyor!

Utah Üniversitesi araştırmacıları geliştirdikleri sentetik deniz kurtçuğu tutkalı sayesinde kırık kemikleri tedavi edebileceklerini söylüyor.

Utah Üniversitesi araştırmacıları geliştirdikleri sentetik deniz kurtçuğu tutkalı sayesinde kırık kemikleri tedavi edebileceklerini söylüyor.Bu tutkal, kum kurtçuklarının yuva yaparken kum taneleri ve deniz kabuğu parçalarını birleştirmek için kullandığı tutkalın sentetik versiyonu. Profesör Russell Stewart bu tutkalın dizlerde, eklemlerde hatta yüzdeki kırık kemiklerin tedavisinde kullanılabileceğini söylüyor.


Stewart: “Bir eklemin en üst kısmındaki kemiği kırdığınız zaman, buradakli fraktürlerin tamir edilmesi zordur. Eğer düzgün dizilmezlerse, eklem bozukluklarına neden olur ve eklem faaliyetini yerine getiremez” diyor. Konuyla ilgili rapor Macromolecular Biosciences dergisinde yayımlandı.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun