Kamu 06 OCAK 2010 / 12:15

Kanserle mücadelede büyük adım: ‘Nano kokteyl'

Nano kokteyl kan dolaşımındaki tümörleri keşfederek yoketmek için harekete geçecek.

Nano kokteyl kan dolaşımındaki tümörleri keşfederek yoketmek için harekete geçecek.


 

Kaliforniya ve Massachusetts'de bir grup bilim insanı, farklı nanometre ölçeklerine sahip partiküllerden oluşan ve kanın akışıyla uyum sağlayan bir ‘kokteyl' geliştirdi. Kanserle mücadelede önemli bir adım sayılan kokteyl, kandaki kanser tümörlerini yakalayacak ve  yok edecek.

Geliştirilen sistem, kan dolaşımına enjekte edilebilen iki farklı nano malzeme içeriyor. Kullanılacak nano malzemeler insan saçından binlerce kez daha ince olduğu belirtilmiş. İlk nano malzeme damardaki tümör hücrelerini bulmak, ikincisi ise bulunan bu tümörleri öldürüp yok etme görevini üstleniyor.

Kaliforniya Üniversitesi Biyokimya Profesörü Michael Sailor, "Bu çalışma, kanserle savaşmak için ilk kez nano sistemlerle işbirliği yapmanın faydalarını yansıtacak" açıklamasında bulundu.

Bu araştırmanın sonucu, tümör hacminde azalma yaratan iki parçalı nano sistemin ilk örneği olma özelliğini taşıyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun