Kamu 15 MAYIS 2009 / 11:27

Kanser tedavisinde dev adım

İcat edilen yeni implant ile doku örneğinin cerrahi temizlenmesi kanser teşhisindeki standart yol olmaktan çıkıyor.

İcat edilen yeni implant ile doku örneğinin cerrahi temizlenmesi kanser teşhisindeki standart yol olmaktan çıkıyor.


Biyopsi gibi yöntemlerle bir tümörün yayılıp yayılmadığı tespit edilebiliyor. Ancak test sonuçları alındığında, metastazı önlemek için çok geç oluyor. MIT profesörü Micheal Cima: "Bir tümör teşhis edildikten sonra, büyüyüşünü haftalar boyunca takip etmek, tedaviye nasıl cevap verdiğini görmek çok daha önemli ve değerli bilgiler sunuyor" diyor. Kendisi bu görevi yapmak için vücuda yerleştirilebilen 5 milimetrelik bir cihaz geliştirdi. Silindir şeklindeki küçük implant, hedef moleküllere özel antikorlarla kaplı manyetik nanopartiküller içeriyor.


Cima ve ekibi, bir fare üzerinde tümörün bir ay boyunca başarıyla takip edildiğini söyledi. Bu tür implantlar, zaman içinde bize bir tömörün o dakika içinde ne durumda olduğunu açıklayacak. Cihaz biyopsi esnasında yerleştrilebiliyor. Polietilen denilen, çoğunlukla ortopedik implantlarda kullanılan bir polimerden yapılan cihaz; doktorların, kanser tedavisi için kullanılan ilaçların tümörlere ulaşıp ulaşmadığını görmesi için kemoterapilerde de kullanılıyor. Cima: "Kanseri ölümcül bir hastalık olmaktan çıkarıp yönetilebilir bir rahatsızlık olmasını sağlayacak cihazlardan biri bu olacaktır" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun