Kamu 29 OCAK 2010 / 10:33

Kalp hastalıklarında erken teşhis geliyor

Yeni cihaz sayesinde kalp ve diğer iç organlardaki sorunlar erkenden teşhis edilebilecek.

Yeni cihaz sayesinde kalp ve diğer iç organlardaki sorunlar erkenden teşhis edilebilecek.


Manyetik alanlardaki küçük değişiklikleri tespit etmek için kullanılan manyetoölçerlerler, aslında petrol arama gibi geniş ölçekli projeler için tercih ediliyor. Ancak manyetik dalgalanmalara karşı çok hassas olan bu cihazların, kalp hastalıkları teşhisinde de çok önemli bir rol oynayabileceği ortaya çıktı.

Prototipi Leeds Üniversitesi'nde geliştirilen yeni cihazın getirdiği yaklaşımla, bilim insanları manyetik kalkan içine dedektörü yerleştirerek kalp hastalıklarının teşhisini kolaylaştırmayı umuyorlar. Geliştirilen prototip, kalp üzerindeki zayıf manyetik değişimlerin izini sürerek kalbin durumunu inceliyor ve oluşacak sorunları önceden ortaya çıkarıyor. Bilim insanları şu aralar, daha kapsamlı bir kullanım için taşınabilir minyatür manyetoölçer geliştirmeye çalışmakla meşgul.

Cihazın üç yıl içinde rutin tanı için kullanıma hazır hale geleceği umuluyor.

Bilim insanlarına göre çalışma prensibi sayesinde cihaz sadece kalpteki değil, beyin dahil diğer iç organlardaki anormallikleri de tanımlayabilme potansiyeline sahip olacak.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun