Kamu 31 ARALIK 2009 / 12:00

Kadınların dokunma hissi erkeklerden farklı

Kadınlar daha küçük parmakları sayesinde daha iyi dokunma duyularına sahip olabiliyor.

Kadınlar daha küçük parmakları sayesinde daha iyi dokunma duyularına sahip olabiliyor.


Neuroscience gazetesinin 16 Aralık sayısında yer alan bir araştırmaya göre, küçük parmaklara sahip olan insanlar daha iyi dokunma hissine sahip oluyorlar. Bu bulgu, dolayısıyla parmakları erkeklerden küçük olan kadınların, erkeklerden daha iyi bir dokunma hissine sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Bilim adamları uzun süredir bazı insanların diğerlerine göre neden daha iyi bir dokunma hissine sahip olduğunu çözemiyordu çünkü bu farklılığın pek çok gizemli nedeni vardı. McMaster Üniversitesi'nden Daniel Goldreich, "Araştırmamız gösteriyor ki dokunma hissindeki önemli faktör aslında parmakların büyüklüğü" açıklamasında bulundu.

Araştırmada 100 üniversite öğrencisinin parmak ölçüleri alındı. Her öğrencinin dokunma hissiyatı test edildi ve cinsiyetler arası bu farklılığın parmak ölçülerinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Tabii bu araştırmaya göre bir kadından daha küçük parmaklara sahip olan bir erkek, kadınlara oranlar daha hassas bir dokunma duyusuna sahip oluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun