Kamu 09 ŞUBAT 2009 / 14:16

Kadınlarda düzenli uyku kalp hastalıklarını önlüyor

Kalp hastalığı kadınların 1 numaralı ölüm nedeni. Göğüs kanserinden altı kat daha yaygın. Bu konuda erken önlem almanın yolu ise düzenli uykudan geçiyor.

Kalp hastalığı kadınların 1 numaralı ölüm nedeni. Göğüs kanserinden altı kat daha yaygın. Bu konuda erken önlem almanın yolu ise düzenli uykudan geçiyor.


BCM yardımcı Profesörü Dr. Bhuvana Muthuswamy;  araştırmaların, uyku sorunları ve kalp hastalıklarının gelişimi arasında bağlantı kurduğunu söylüyor. “Kronik uyku deprivasyonu; hipertansiyon, diyabet ve hafıza kaybı gibi sorunların şiddetini artırıyor. Uyku apnesi ( kişinin horlayıp, gece bir süre nefes alaması durumu), kalp krizi riskini ve hipertansiyon riskini çoğaltıyor.


 


Kadınlarda uykuyla bağlantılı şikayetler, erkeklere oranla çok daha sık yaşanıyor. Kalp hastalıklarına yakalanmaları bu nedenle daha muhtemel oluyor. Kadınların ortalama sekiz saat uyuması gerekiyor. Bazı kişiler için 6-7 saat yeterli olablirken, bazılarının üretken bir gün geçirmesi için dokuz saat uyuması gerekebiliyor. Sağlıklı bir uyku için Dr.Muthuswamy, bayanlara bir kaç davranış stili geliştirmelerini öneriyor:


 


Sabit bir uyuma/uyanma vaktiniz olsun,


Düzenli egzersiz yapın, yatmadan üç saat önce egzersiz yapmayı bırakın,


Uyku vaktinden 2-3 saat önce yemeyi bitirin,


Uyumadan  6-8 saat önce kafein ve çikolata tüketimini bırakın,


Uyku vaktine yakın zamanda alkol kullanmayın,


Stresi azaltmaya çalışın. Unutmayın: Uyku sorunlarının yarıdan fazlası stresle bağlantılı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun