Kamu 19 OCAK 2010 / 08:19

İşitme kaybı sanılanın aksine azalıyor

Walkmen, iPod ve Bluetooth kulaklıkların yarattığı ‘kısık gürültü'ye rağmen, yetişkinler arasında işitme kaybı azalıyor!

Walkmen, iPod ve Bluetooth kulaklıkların yarattığı ‘kısık gürültü'ye rağmen, yetişkinler arasında işitme kaybı azalıyor!


 

İşitme kaybında uzun süreli değişimlerin ilk çalışması olan bu bulgu ile 20. yüzyıldan sonra her beş yılda bir dünyaya gelen kadın ya da erkeklerde işitme engelli olma olasılığı yüzde 13'den yüzde 6'ya düştü.

Raporun bir diğer önemli noktası ise, gürültülü pek çok yeni ürüne rağmen, iş yerlerinde azalan gürültü seviyesinin azalması idi. Wisconsin Üniversitesi Toplum Sağlığı çalışanı olan Weihai Zhan, "Dünyanın giderek daha gürültülü hale geldiği şu günlerde işitme bozukluğunun giderek artacağı düşünülebilir; ancak yeni kuşakla birlikte insanlarda işitme bozukluğu azalıyor" açıklamasında bulundu.

Ayrıca, bu yeni çalışma işitme kaybının sadece tamamıyla genetik faktörlerden ya da yaşlanmanın etkisiyle gerçekleşmeyeceğini, pek çok çevresel ve diğer değişken nedene bağlı olabileceğinin de altını çiziyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun