Kamu 30 TEMMUZ 2009 / 07:13

İnsan beyni saniyeler içinde değişebiliyor

İnsan beyni, yetişkinlikte bile değişen taleplere göre kendini değiştirebiliyor.

İnsan beyni, yetişkinlikte bile değişen taleplere göre kendini değiştirebiliyor.


MIT nörobilimcileri, bu değişimin beklenmedik bir hızda gerçekleştiğini ortaya çıkardı. Çalışma, beynin esnek yapısının altında sessiz bağlantılar ağı olduğunu öne sürüyor. Bu hassasiyet, vücutta uyarılan bölgenin dışında bir noktada odaklanan his yani "göndermeli duyu" (referred sensations) denilen fenomeni de açıklamaya yardımcı olacak. Bilimadamları göndermeli duyu; beynin örneğin koldan gelen sinyalleri algılayan kısmının, beynin yüzden bilgi alan yakın bir bölgesindenden gelen verileri de hissetmesinden kaynaklanıyor.


MIT Beyin Araştırma Enstitüsü'nden Nancy Kanwisher: "Göndermeli duyuların görsel kortekste de varolduğuna ve iki saniye içinde değişimin gerçekleştiğine dair bilgi elde ettik" dedi. Kanwasher: "Korteksteki yapısal değişiklikten kaynaklanan değişim gerçekten çok hızlı oldu. O nedenle, bağlantıların orada zaten bulunduğunu ancak sessiz olduğunu, beynin de kısa süreli yoğrulabilirlik mekanizması yoluyla bağlantıları sürekli yeniden ayarladığını düşünüyoruz" diye ekledi.


Görsel korteks veri alımı bir süreliğine durdurulduğunda, hasta; görüntüde kareselden üçgene değişim yaşadı. Görsel veriden uzun süre ayrı kalan korteksin ne kadar süreede deprivasyonu değiştirceğini ölçmek için doğal kör noktadan yararlanıldı. Bu kör noktalarda, görsel korteks uyarılmıyor. Biz kör noktaları algılamıyoruz çünkü, sol göz sağ gözün ve sağ göz de sol gözün kör nokta alanını görebiliyor.