Kamu 02 ŞUBAT 2010 / 13:12

Hava kirliliği kısırlığa sebep oluyor

Hava kirliliği erkeklerde kısırlığa sebep olurken, hamilelerde erken doğum riskini arttırıyor.

Hava kirliliği erkeklerde kısırlığa sebep olurken, hamilelerde erken doğum riskini arttırıyor.


Treehugger sitesinin haberine göre, ürolojist Jorge Hallak'ın otoyol etrafında yaşayan 748 erkek üzerinde gerçekleştirdiği araştırma hava kirliliği ve kısırlık arasında bağlantı olabileceğini ortaya koydu. Çalışma, hava kirliliği yüksek olan bölgelerde yaşayanların kanlarında daha fazla serbest radikal adı verilen kimyasallar dolaştığını ortaya çıkardı. Bu erkeklerde sperm kalitesini etkilerken, bazı erkeklerde kısırlığa bile neden oluyor.

Araştırmaya katılan 748 erkekten 500'ünde üreme sorunları belirlendi. Araştırmanın ardından yayınlanan rapora göre dünya üzerindeki erkeklerin yüzde 15'i kısırlık sorunu yaşıyor. Kısırlığa hava kirliliğinin yanı sıra stres, sigara, obezite, hareketsiz bir yaşam da neden olabiliyor.

Faculdade de Medicana'dan araştırmacılar ise hava kirliliğinin yüksek olduğu Rio De Janeiro'da benzer bir araştırma yaptılar. Ocak 2003'den Aralık 2006'ya kadar süren araştırmada hava kirliliğinin doğum üzerindeki etkisine bakıldı. Sonuçta hastanede doğan bebeklerin yüzde 9'unun ideal doğum kilosunun altında oldukları gözlendi. Doğan bebeklerin yüzde yedisi ise erken dünyaya geldi.