Kamu 02 ŞUBAT 2010 / 13:12

Hava kirliliği kısırlığa sebep oluyor

Hava kirliliği erkeklerde kısırlığa sebep olurken, hamilelerde erken doğum riskini arttırıyor.

Hava kirliliği erkeklerde kısırlığa sebep olurken, hamilelerde erken doğum riskini arttırıyor.


Treehugger sitesinin haberine göre, ürolojist Jorge Hallak'ın otoyol etrafında yaşayan 748 erkek üzerinde gerçekleştirdiği araştırma hava kirliliği ve kısırlık arasında bağlantı olabileceğini ortaya koydu. Çalışma, hava kirliliği yüksek olan bölgelerde yaşayanların kanlarında daha fazla serbest radikal adı verilen kimyasallar dolaştığını ortaya çıkardı. Bu erkeklerde sperm kalitesini etkilerken, bazı erkeklerde kısırlığa bile neden oluyor.

Araştırmaya katılan 748 erkekten 500'ünde üreme sorunları belirlendi. Araştırmanın ardından yayınlanan rapora göre dünya üzerindeki erkeklerin yüzde 15'i kısırlık sorunu yaşıyor. Kısırlığa hava kirliliğinin yanı sıra stres, sigara, obezite, hareketsiz bir yaşam da neden olabiliyor.

Faculdade de Medicana'dan araştırmacılar ise hava kirliliğinin yüksek olduğu Rio De Janeiro'da benzer bir araştırma yaptılar. Ocak 2003'den Aralık 2006'ya kadar süren araştırmada hava kirliliğinin doğum üzerindeki etkisine bakıldı. Sonuçta hastanede doğan bebeklerin yüzde 9'unun ideal doğum kilosunun altında oldukları gözlendi. Doğan bebeklerin yüzde yedisi ise erken dünyaya geldi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun