Kamu 08 EYLÜL 2009 / 07:17

Güzele bakmak sevap mı?

Erkek güzel bir kadınla karşılaşınca, beyni sekteye uğruyor.

Erkek güzel bir kadınla karşılaşınca, beyni sekteye uğruyor.


Telegraph’ın haberine göre, erkekler beyin fonksiyonlarını ölçmek için tasarlanmış olan bir teste tabi tutuldu. Çekici bir kadınla beş dakikalığına biraraya gelen bir erkeğin beyin fonksiyonlarının, çekici olmayan bir kadınla biraraya gelen erkeğe göre daha az çalıştığı fark edildi. Buna göre, erkekler güzel kadınları etkilemek için bilişsel kaynaklarını ve beyin fonksiyonlarını gereğinden fazla kullanıyor ve dolayısıyla diğer işler için çok da kafa yormadıkları spekülasyonu çıkıyor ortaya.

Hollanda’da ki Radbound Üniversitesi'ndeki bir psikolog yürüttüğü çalışmaya göre, erkeklerden biri önceden tanımadığı çekici bir kadını etkileme konusunda o kadar çaba sarfediyor ki kadın adama nerede yaşadığını sorduğunda adam bir an adresini unutuyor.

Diğer araştırma ise kırk erkek öğrenciyi teker teker hafıza testine sokuyor. Gönüllüler araştırmanın kadın üyeleriyle yedi dakika sohbet ediyor ve sonuçlar, erkeklerin kadınları etkilemeye çalışmasından sonra daha yavaş olduklarını ortaya koyuyor. Yani erkekler kadınları ne kadar çok arzularsa, o kadar az skora erişiyorlar.