Kamu 16 ARALIK 2010 / 08:29

Grip kablosuz teknolojilere de bulaştı

Araştırmacılar gribin nasıl yayıldığını öğrenmek için kablosuz teknolojilere başvurdu.

Araştırmacılar gribin nasıl yayıldığını öğrenmek için kablosuz teknolojilere başvurdu.


Standford Üniversitesi araştırmacıları, kablosuz algılayıcılar yardımıyla gribin peşine düştü. Bulaşıcı virüslere karşı insan vücudunun çok hassas olduğu gerçeğinden yola çıkan bilim insanları, çalışmayı gerçekleştirmek için tüm bir okul nüfusundan yararlandı.

Bir lisede yürütülen çalışmada, öğrencilerin belli bir mesafede iletişim kurması üzerine kullanılan bir model üzerine oluşturuldu. Araştırmacılar bunun yanında çeşitli koşullar altında enfeksiyon oranlarına karar vermek için grip salgını simülasyonları yarattı.

Çalışmada öğrencilere ve okul çalışanlarına takılan kablosuz algılayıcılar sayesinde araştırmacılar insanların ne sıklıkla birbirine yaklaşarak gribal enfeksiyon aralığına girdiğini tespit etti. Grip sezonunun açıldığı tipik bir Ocak ayı gününde öğrencilere takılan kredi kartı büyüklüğündeki kablosuz algılayıcılar, iki kişi arasında 3-4 metre mesafede olsa bile gribal virüslerin öksürme, hapşırma gibi yollarla kolaylıkla bulaştığı pek çok vaka tespit etti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun