Kamu 04 KASIM 2010 / 10:16

Görme engellilere yeni bir umut doğuyor

Görme engellilerin retina bölgesine yerleştirilen yonga, kişilerin görmesine olanak sağlıyor.

Görme engellilerin retina bölgesine yerleştirilen yonga, kişilerin görmesine olanak sağlıyor.


Tıp dünyasında her geçen gün farklı bir gelişme yaşanırken, Almanya’da yapılan yeni bir araştırmada görme engelli kişiler için elektronik görsel protez geliştirildi. Tübingen Üniversitesi, Almanya Oftalmatik Araştırma Merkezi ve Retinal Implant AG tarafından geliştirilen elektronik görsel protez, görme engelli kişilerin retina bölgesine yerleştirilen hastaların nesneleri ve şekilleri görmesine olanak sağlayan bir tür yonga aslında.

Tıp dünyasında eşi görülmemiş bir gelişme olarak değerlendiren elektronik protez, birkaç gün süren işlemlerden sonra görme engelli 3 hastaya yerleştirildi. Yapılan testlerde hastaların yonga yerleştirildikten sonra nesneleri ve şekilleri büyük ölçüde görebildiği fark edildi.

Hastalardan biri önce kimsenin yardımı olmadan masa üzerine yerleştirilen nesneyi bularak araştırmacıları şaşırttı. Yardım almadan odanın içinde nesneyi bulan hasta, insanlara yaklaşmayı ve saate bakıp söylemeyi başardı. Bunun yanında hasta önündeki gri rengin yedi farklı tonunu da tanımlayabildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun