Kamu 26 MAYIS 2010 / 07:13

Gençler kendini yaşlılardan daha yalnız hissediyor

Yapılan bir araştırma, gençlerin kendilerini yaşlılara göre daha yalnız hissettiğini öne sürüyor.

Yapılan bir araştırma, gençlerin kendilerini yaşlılara göre daha yalnız hissettiğini öne sürüyor.


İngiltere'de Ruh Sağlığı Vakfı'nın "Yalnız Toplum" araştırmasına göre, yaşam biçimimizdeki büyük değişimlerin neden olduğu yalnızlık hissini gençler yaşlılara oranla daha fazla yaşıyor. İngiltere'deki neredeyse her yaş grubundan ankete katılan 10 kişiden biri kendini çok yalnız hissediyor.

2 bin 256 kişinin katıldığı ankette, bu yalnızlığa sebep olan temel faktörün toplumdaki sosyal düşüş ve iş konusunda hızla artan endişeler olduğu ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra teknoloji, insanları yalnızlaştıran ama aynı zamanda insanlar arasındaki bağlantıyı sağlayan tek öğe olarak ortaya çıkıyor. Sosyal ağlarda kurulan ilişkilerin geçici olduğu ve insanların kendi odalarında bir başına kaldıklarında o ilişkilerin bu yalnızlığı pek de olumlu etkilemediği araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer gerçek. Ankete katılan gençlerin üçte biri, yakınlarıyla yüz yüze görüşmektense çevrimiçi ortamda iletişim kurmayı tercih ediyor.

Ruh Sağlığı Vakfı'nın "Yalnız Toplum" araştırmasında bu yalnızlığa sebep olan bir diğer çarpıcı faktör de kuşak farklılığı. 18-34 yaş arası katılımcıların yüzde 60'ı sıklıkla kendini yalnız hissettiğini belirtirken, 55 yaş üzeri katılımcıların ise yüzde 35'i "sıklıkla yalnız hissediyorum" cevabını veriyor.

İngiltere'de değişen aile yapısı, erken yaşta aileden ayrılan çocuklar ve zayıf komşuluk ilişkileri tüm bu yalnızlığın etkenleri arasında.

Ayrıca araştırmaya göre, kadınlar kendilerini erkeklerden daha yalnız ve depresif hissediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun