Kamu 11 MAYIS 2010 / 13:44

Fazla otomobil kullanmak cilt kanseri riskini artırıyor

Yeni bir araştırma, güneşte çok fazla otomobil kullanımının cilt kanseri riskini artırdığını öne sürüyor.

Yeni bir araştırma, güneşte çok fazla otomobil kullanımının cilt kanseri riskini artırdığını öne sürüyor.


Saint Louis Üniversitesi'nde, kanser tedavisi gören bin 500 hastanın katılımıyla gerçekleşen araştırmada, yüzde oluşan cilt kanserinin daha çok sol tarafta oluştuğu belirlendi. Otomobil kullanırken yüzün sol kısmının güneşe maruz kalmasından yola çıkan araştırma, güneşte otomobil kullanan sürücülerin cilt kanseri riskinden fazlasıyla etkileneceğini ortaya koyuyor.

Saint Louis Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölüm Başkanı Dr. Scott Fosko araştırmayla ilgili, "Sürücüler ne ölçüde güneş ışığına maruz kaldıklarını bilmeliler çünkü maruz kalınan güneş ışığının vücuttaki kümülatif etkisi ancak yıllar sonra kendisini belli eder ve bu da cilt kanseri riskini artırabilir." açıklamasında bulundu.

Güneş ışınları aslında UVA ve UVB olarak iki türden oluşuyor. UVB ışınlarına maruz kalmak bir nevi güneş banyosu etkisi yaratıyor ancak bu ışınlar pek çok bilinen cilt kanseri türünü tetikliyor.

UVA ışınları ise cilde daha derin bir biçimde nüfuz ediyor ve kırışıklığa sebep oluyor. Bu ışınlar aynı zamanda UVB ışınlarının kanserojen etkisini daha da artırıyor ve doğrudan cilt kanserine sebep oluyor.

Otomobil camları da bu noktada UVB ışınlarına karşı sürücüyü korurken, daha tehlikeli olan UVA ışınlarından korumuyor. Bu yüzden güneşte uzun süre otomobil kullanımı sürücü için ciddi bir risk oluştuyor.

Bu anlamda sürücülere UVA ve UVB ışınlarından korunmak için koruyucu güneş kremi ve otomobilde bu ışınları engelleyen koruyucu cam kullanmalarını tavsiye ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun