Kamu 13 MAYIS 2010 / 07:45

Fazla çalışmak bünyeye zararlı

Normalden 3-4 saat daha fazla çalışan insanların kalp hastalığı riski diğerlerine göre yüzde 60 daha yüksek.

Normalden 3-4 saat daha fazla çalışan insanların kalp hastalığı riski diğerlerine göre yüzde 60 daha yüksek.


The European Heart Journal, 10 binden fazla memurun katıldığı bir çalışmanın ilginç sonuçlarına yer verdi. Yapılan çalışma, normalden fazla çalışanların kalp hastalığına yakanlanma riskinin diğer çalışanlara göre yüzde 60 daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

1985 yılında başlayan ve 35-55 yaş arası 10 binden fazla memurun gözlemlendiği araştırmada kalp hastalığı sonucu hayatını kaybeden, kalp krizi geçiren ya da anjine yakalanan 369 vaka tespit edildi. Bu kişilerin iş yerinde geçirdikleri zamanın, sağlık durumlarında önemli bir etkisi olduğu sonucuna varıldı. Yaş, cinsiyet, ilişki durumu ve mesleki tecrübe de dikkate alındığında, normalden 3-4 saat fazla mesai yapanların diğer çalışanlara göre yüzde 60 daha fazla koroner kalp hastalığı riski olduğu öne sürüldü.

Araştırmacılar bu durumun sebeplerinin pek çok açıklaması olduğunu söylüyorlar. Örneğin; agresif, rekabetçi, depresif ve endişeli çalışanların daha fazla mesai yaparak kalp hastalığı riskini artırdıklarına değiniyorlar.

Ancak yine de araştırmanın başındaki isim Mianna Virtanen, fazla mesai ile kalp hastalığı riski arasındaki bağlantının kesin olmadığını ve bundan emin olmak için daha fazla çalışma gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyor.